A társasház minden lakásának fűtése korábban egy közös gázkazánról volt megoldva, ami a társasház pincéjében található. Idővel egyre többen leváltak a közös fűtésről, és szükségessé vált a többi lakásnak is önálló fűtési rendszert kialakítania.
Ekkor mi is hoztunk egy döntést, amit azóta sem bántunk meg. A kandallós fűtést a második emeleten nem láttuk megoldhatónak, a gázárrobbanástól pedig nagyon tartottunk, ezért olyan rendszer mellett döntöttünk, ami elektromos áramról működik.
Az infrapanel fűtőtestek nem fogyasztanak olyan sokat, mint a korábbról ismert elektromos megoldások (villanykályhák), ráadásul a jövőre gondolva ez egy bővíthető és korszerűsíthető rendszert tesz lehetővé. Tehát a lakás nagyon szerencsés elhelyezkedésére számítva a jövőben kialakítható egy olyan rásegítő rendszer, ami a napos órákat kihasználva a fűtés és a melegvíz-előállítás költségeinek nagy részét kiválthatja. (Ez nyáron természetesen 100% megtakarítást jelent, télen a fűtésnek minimum 30-40%-a válik megtakaríthatóvá, az átmeneti évszakokban pedig 70-80%-kal csökkennek a költségek.) Számos megoldás lehetséges, ráadásul nap mint nap újabb technikai elképzelések látnak napvilágot, melyek idővel pénztárcaközelbe kerülnek, de ennek az új rásegítő rendszernek a kiépítése már az új lakó feladata... (A terveinket szívesen megosztjuk.)
Előnyök, amik miatt az infrapanel mellett döntöttünk:
- Az áramszolgáltatás már amúgy is adott volt, ezáltal nem lettünk elkötelezve egy újabb szolgáltatónak (azaz nem lettünk kiszolgáltatva egy újabb szolgáltató kényének-kedvének). Az elektromos rendszer természetesen az infrapanel fűtés kiépítésekor meglehetősen nagy fejlesztést kívánt, amit meg is tettünk. Ebből a korszerűsítésből az a nagy előnyünk is származott, hogy a teljes elektromos rendszer kedvezményes energiát használ a vezérelt időszakokban, így nem csak a fűtésen, de akár a mosási és egyéb nagy fogyasztású gépekhez kapcsolódó költségeken is tudunk spórolni.
- A panelek a helyiségek mennyezetén vannak elhelyezve, így nem foglalják a helyet az oldalsó falakon (a bútorok többféle elhelyezését teszik lehetővé), ráadásul sokkal biztonságosabb is a használatuk (pl. kisgyermekes családok nagyon tudják ezt értékelni).
- Minden helyiség külön temperálható az igénybevételtől függően, ráadásul minden nap minden órájára külön beállítás lehetséges, természetesen előre is lehet tervezni pl. néhány napos elutazások esetén.
- Az infrapanel fűtés olyan érzetet kelt az emberben, mintha a nap sütné, ami nagyon kellemes érzés. Nem közvetlenül a levegőt melegíti fel, hanem a térben található tárgyakat és embereket, azaz konkrétan a falat, a padlót, stb. - ezáltal a hőérzetünk magasabb lesz, mint radiátoros fűtés esetén. (Természetesen a kandalló hangulatával nem vetekszik, de ez a második emeleten fő fűtésként nem megoldható sajnos.)
- Nem szárítja a levegőt, ezért nincs szükség párásításra, és nagyon egészséges is.
- Az üzemeltetése teljesen hangtalan, azaz nem zúg a kazán, nem kattog a radiátor, nem csöpög a víz...
Az infrapanel fűtőtestekről képeket a fotóalbumokban lehet találni.
Továbbá ajánlom még a cég honlapját is, ahonnan a paneleket beszereztük: Suntherm. Az interneten nagyon sok minden megtudható erről a fűtési megoldásról.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.